Защо София може да има метро и без пари от Плана за възстановяване и устойчивост - но тогава ще се наложи да спре кражбите и да реформира партийната номенклатура. И още аргументи за реформата ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ
Следя махленския дебат за метрото в София със спомен за участието ми на TED през 2018 г. (линк към видеото в края).
И тогава, и сега, а дано не и в бъдеще, в България НЯМА ПРЯКА ВРЪЗКА между усвоени европари на главата на населението и просперитет, благоденствие и високо качество на живот.
Когато усвояваме пари без акцент върху ефективността от тях, а върху отчетността, крайният резултат изглежда по следния начин:
За 2020 година:
"Проспериращият" Видин усвоява 2410 лв. на човек от населението еврофондове;
"Бедната" Стара Загора усвоява 1708 лв. на човек от населението.
Пак за 2020 година:
Добрич усвоява 7221 лв. на човек от наслението;
Родният ми Пловдив усвоява 1093 лв. на човек от населението.
Но, приятели, знайте, че Костинброд, Малко Търново, Свиленград, Габрово, Хисаря и други общини стремглаво изпреварват с по над 5000 лв. на човек Варна, която усвоява едва 1272 лв. еврофондове на глава от населението.
Какво ще рече всичко това?
На първо място - няма пряка връзка между качество на живот и усвоени европари;
На второ място - не профанизирайте дебата - в картата на българските общини има сериозни дисбаланси и често пъти общините са поставени да работят при неравни условия - една община има равен достъп до еврофондове с друга, но първата има 10 пъти повече жители и 20 пъти по-голяма територия;
На трето място – решението да се финансира ли метро с парите от Плана за възстановяване и устойчивост трябва да е плод на много по-дълбок дебат, а не на предизборна кампания. Част от този дебат е и разговорът за българските региони и хората, които живеят в тях.
На моменти съм толкова отегчен и ядосан да слушам за поредната модернизация на някое отделение във ВМА, докато медиите забравят хилядите лечебни заведения от Шабла до Петрич и от Брегово до Малко Търново. Там живеят хора, които са български граждани и също имат нужда от качествено здравеопазване.
Също толкова отегчен съм, когато стане земетресение в Перник и чуя следната новина по национална медия (това е истински случай): "Земетресение в Перник с магнитуд 4,8 по скалата на Рихтер, в София няма разрушения, а в Перник...." и новината продължава.
Да, приятели, всичко дотук е част от големия разговор за децентрализацията, защото джипката на Бойко Борисов е възможна освен заради самия него, то и заради структурата на публичните финанси в страната. Ако не искаме да се появи следващият, който ще раздава пари от джип, то трябва да променим публичните финанси. И тази промяна е прехвърляне на финансов ресурс и правомощия на най-близката до хората власт – местната власт. Защото:
- Най-близката власт до гражданите най-лесно се контролира;
- Тя познава най-добре проблемите на хората;
- Така е реално възможно гражданското участие при разходването на общите ни пари.
На четвърто място - София може да има своето метро с или без пари от Плана. Проблемът на Йорданка Фандъкова е, че ако трябва да се реализира метро без пари от Плана, то ще е нужна радикална оптимизация на харчовете, реформа на партийната номенклатура, която е на всички нива и най-вече спиране на кражбите.